| Management number | 209071182 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $499.55 | Model Number | 209071182 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP Pavilion Desktop PC brings the latest technology and reliability from a trusted brand that protects what matters to you most. Because our PCs go through over 230 individual tests, you can be sure you’re getting a powerful, reliable PC that’s going to last. Ditch the dull black box with a polished silver brushed finish that perfectly fits in any space. Quickly and easily connect a second monitor or get truly immersive sound quality with 5.1 surround sound output. Everything you do feels effortless and faster than ever before with a 10th Generation Intel(R) Core(TM) i7-10700 processor and integrated Bluetooth(R) 4.2 technology. Enjoy all of your DVDs with easy navigation and enhanced video quality on a high performance DVD player optimized for Windows 10. Get 25 GB of Dropbox storage for one year to access, manage, and share your photos, music, and files from anywhere with Internet access. Model: TP01-1070
| UPC | 195122003296 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion Desktop Tower |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Processor |
| Item Weight | 13.14 Pounds |
| Screen Size | 0.01 Inches |
| Manufacturer | Hewlett Packard Office |
| Model Number | 13Z06AA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Pavilion Desktop (TP01-1070), USB black wired keyboard and mouse combo, warranty |
| Item Dimensions | 11.97 x 6.12 x 13.28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-10700 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Specification Met | EPEAT Bronze, Energy Star |
| Compatible Devices | Desktop |
| Hardware Interface | Bluetooth 4.0, HDMI, USB 2.0 Type A, VGA |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB black wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | One year limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Optical Storage Device | DVD+RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form