| Management number | 209116882 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $208.00 | Model Number | 209116882 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: ASUS Vivobook 14 LaptopDisplay: 14" FHD (1920 x 1080) 250 nits, 45% NTSC color gamut, 16:9 aspect ratio, 60Hz, Thin Bezel LCDProcessor: 13th Generation Intel i7-1355U 10-Core (Base Clock 1.7GHz, Up to 5.0GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 10 cores, 2 Performance-Cores, 8 Efficient-Cores, 12 threads)Graphics: Intel Iris Xe Graphics Memory: Upgraded to 16GB DDR4 3200 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 512GB NVMe M.2 SSDCommunications: Intel Wi-Fi 5 (1x1) and Bluetooth 5Camera: 720p HD Camera with Privacy ShutterAudio: SonicMaster Built-in SpeakerOperating system: Windows 11 ProPorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 2.0 Type-A, 1x HDMI v1.4, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x Coaxial plug Power JackBattery: 3 Cell 42Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 12.79 x 8.42 x 0.7 inches, 3.09 lbsColor: Quiet Blue45W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 762443990378 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Quiet Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Vivobook 14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | X1404VA-I712512-CTO |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.79"L x 8.42"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form