| Management number | 209191162 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $639.98 | Model Number | 209191162 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Characterized by its impressive reach, the PowerShot SX70 HS from Canon is a flexible point-and-shoot offering high-resolution imaging and a wide-ranging 65x zoom lens. The 20.3MP CMOS sensor pairs with the DIGIC 8 image processor to afford stills shooting at up to 10 fps for working with moving subjects, and also enables recording UHD 4K video content as well as producing 4K time-lapse movies. For working in a variety of shooting situations, the 65x optical zoom covers a wide-angle to super-telephoto focal length range and is complemented by five stop-effective image stabilization to minimize the appearance of camera shake for sharper handheld shooting. Benefitting the imaging capabilities, this camera also incorporates a 2.36m-dot OLED electronic viewfinder for clear eye-level shooting and built-in Wi-Fi and Bluetooth permit seamless wireless control and sharing capabilities. Manufacturer Included Items:Canon PowerShot SX70 HS Digital CameraCanon LP-E12 Lithium-Ion Battery Pack (7.2V, 875mAh)Canon Battery Charger LC-E12 for Battery Pack LP-E12NS-DC11 Neck StrapLens Cap Bundle Includes:1 x Canon PowerShot SX70 HS Digital Camera1 x SanDisk SecureDigital 64GB Extreme PRO Memory Card1 x Memory Card Reader1 x Soft Medium Camera and Video Case Bag1 x 12 inch Flexible Tripod1 x Hand Strap1 x Memory Card Wallet
| UPC | 656942908937 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Canon |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Lens Type | Telephoto, Wide Angle |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 70 |
| Model Name | 3071C001 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 2 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 65x Zoom Lens - 21-1365mm (35mm Equivalent) |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | Auto, On, Off, Slow Synch, Rear Curtain Synch |
| Form Factor | Bridge |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 fps |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Canon |
| Model Number | 3071C001_EDII01_1-RE |
| Model Series | PowerShot SX |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 65 x |
| Video Output | HDMI |
| Aperture modes | Automatic |
| Focus Features | Continuous-Servo AF |
| Shooting Modes | Automatic, Movie, Panorama, Portrait |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Time-lapse |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Multiple (Automatic, Manual, Aperture Priority, Shutter Priority) |
| Flash Sync Speed | [Canon Specified Value] |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 2160p |
| Flash Memory Type | SD |
| Lens Construction | 13 elements in 9 groups |
| Photo Sensor Size | 1/2.3-inch |
| Compatible Devices | [CAN] - Devices with Wi-Fi and Bluetooth connectivity |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine, Normal |
| Maximum Image Size | 20.3 MP |
| Real Angle Of View | 90.7 Degrees |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| ExternalMemory Size | 64 GB |
| Image stabilization | Optical |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Canon EF |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Maximum Focal Length | 1365 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 21 Millimeters |
| Video Capture Format | 4k |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Auto Focus Technology | Hybrid |
| Minimum Shutter Speed | 0.1 seconds |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 20.3 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 20.3 MP |
| Flash Memory Speed Class | 90 |
| Manufacturer Part Number | 3071C001_EDII01_1-RE |
| Display Maximum Resolution | 640 x 480 pixels |
| Display Resolution Maximum | 640 x 480 pixels |
| Effective Still Resolution | 20.3 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | UHS Speed Class 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form