| Management number | 209096110 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $171.20 | Model Number | 209096110 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 884116364580 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 42 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.27 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 4.5 Hours |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CN |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | i3000 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1035G1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5-1035G1 |
| Touchpad Feature | Numeric Keypad |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, external displays via HDMI, and wireless devices via Bluetooth and Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-sized |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD+RW |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.33"L x 9.8"W x 0.77"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Stereo Speakers |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form