| Management number | 209117237 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209117237 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 14th Gen Core7 150U (4 GHz base frequency, up to 5.4 GHz, 12 MB L3 cache, 10 cores) Graphics : GeForce MX570A Operating system: Windows 11 Memory: Up to 64 GB DDR4 Hard Drive: Up to 4 TB PCIe SSD Optical Drive: SD Reader Connectivity:Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo Display: 27" diagonal, LED Low Blue Light (1920 x 1080), VA, three-sided micro-edge, anti-glare, 250 nits, 72% NTSC Audio: High Definition Audio Keyboard:White Wirless Keyboard & Mouse Built-in HD Webcam: Dell 0.92-megapixel sensor 1080p HD camera with Privacy Shutter, and integrated dual array digital microphones Ports: 4 x SuperSpeed USB Type-A 2 x HDMI 1 x Headphone / microphone combo jack 1 x RJ-45 Color: White Dimensions: 7.9 x 23.77 x 17.93 inches Weight: 15.4 lbs
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | FHD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 7000 Series |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 23.77 x 17.93 x 7.9 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Core7 150U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 64 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 55 Watts |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | GeForce MX570A |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wireless US English layout |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form