| Management number | 209086894 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $17.98 | Model Number | 209086894 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview: ESP32-S3-WROOM is a powerful and small controller with onboard wireless and camera. This kit helps you learn and use it with its tutorial and project examples. We provide free technical support to help you with any questions and problems. Tutorial and Code: Comes with detailed tutorial and MicroPython, C code. (Download needed, no paper tutorial.) Including basic electronics knowledge and dozens of projects. The download link can be found on the product box. Contents of MicroPython / C Tutorial: (Note: MicroPython tutorial have slight differences.) Preface ESP32-S3-WROOM Programming Software Environment Configuration Notes for GPIO Chapter 1 LED Project 1.1 Blink Chapter 2 Button & LED Project 2.1 Button & LED Project 2.2 Mini Table Lamp Chapter 3 LED Bar Project 3.1 Flowing Light ... (Refer to tutorial for details.) ... Chapter 24 TCP/IP Project 24.1 As Client Project 24.2 As Server Chapter 25 Camera Web Server Project 25.1 Camera Web Server Project 25.2 Video Web Server Project 25.3 Camera and Memory Card Chapter 26 Camera TCP Server Project 26.1 Camera TCP Server What's Next?
| Brand | FREENOVE |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | SRAM |
| Model Name | ESP32 S3 WROOM |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1600 x 1200 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Freenove |
| Memory Speed | 240 MHz |
| Model Number | FNK0083 |
| Video Output | VGA |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, RGB Lighting, Speakers, Webcam |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Espressif |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 240 MHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | ESP32-S3 |
| Operating System | Embedded |
| Processor Series | None |
| Graphics Card Ram | 8 MB |
| Graphics Ram Type | SRAM |
| Native Resolution | 1600 x 1200 |
| Hardware Interface | VGA |
| Memory Clock Speed | 240 MHz |
| Additional Features | Wireless |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Standard, Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 MB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11n |
| RAM Memory Technology | PSRAM |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | VGA |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 MB |
| Specific Uses For Product | programming |
| Display Resolution Maximum | 1600x1200 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Barebone |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form