| Management number | 209120493 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $147.11 | Model Number | 209120493 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Specifications: Brand: HP Model: EliteDesk 800 G6 Mini Processor: Intel Core i5-10500T Processor (6 Cores, 12 Threads, 12MB Cache, 2.30GHz Base Frequency, Up to 3.80GHz Max Turbo Frequency) Graphics: Intel UHD Graphics 630 Memory&Storage: 16GB DDR4 RAM, 512GB NVMe SSD Operating System: Windows 11 Pro-64 bits Components: Wired Mouse and Keyboard WiFi: Yes Bluetooth: Yes Form/Style: mini Ports/Slots: USB Type-A 3.2 x 6 Type-C 3.2 x 1 RJ-45/LAN x 1 Serial x 1 Ethernet x 1 Ultra-slim Cable Lock x 1 Line-in/Microphone connector x 1 Speaker/Headphone connector x 1 Power cord x 1
| UPC | 762221949673 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk 800 G6 Mini Computer |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | EliteDesk 800 G6 Mini Desktop PC |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-10500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-10500T |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, LANC, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90-Day |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, LAN, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form