| Management number | 209118297 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $263.60 | Model Number | 209118297 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system Windows 11 ProProcessor 12th Gen Intel Core i5-12500T (18 MB cache, 6 cores, 12 threads, 2.00 GHz to 4.40 GHz Turbo).Chipset Intel Q670Graphics Integrated Intel UHD 770 GraphicsMemory 16GB DDR4 RAMHard drive 256GB PCIe NVMe TLC SSDWireless technology Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth comboPower supply 90 W external power adapter, up to 89% efficiency, active PFCExternal I/O PortsFront: 1 headphone/microphone combo; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate (charging); 1 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rateRear: 1 power connector; 1 RJ-45; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 2 DisplayPort 1.4; 1 HDMI 2.1Form factor MiniPointing device HP 125 Wired MouseKeyboard HP 125 Wired KeyboardDimensions (W X D X H) 6.97 x 6.89 x 1.34 inWeight 3.13 lb
| UPC | 197497693256 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pro Mini |
| Model Year | 2025 |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 400 G9 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 6.97 x 6.89 x 1.34 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | i5-12500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-12500T |
| Processor Socket | DIP |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD 770 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Membrane, QWERTY |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, USB Type-C, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 18 MB |
| Number of Component Outputs | 5 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form