| Management number | 209119031 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $104.00 | Model Number | 209119031 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP ProDesk 600 G4 Desktop Computer PC | Hexa Core Intel i5 (3.2GHz) | 16GB DDR4 RAM | 500 GB SSD Solid State | Windows 11 Professional | RGB Keyboard & Mouse | Home or Office PC.
| UPC | 698869558796 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ProDesk |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 500GB SSD |
| Item Weight | 11.57 Pounds |
| Screen Size | 12 Inches |
| Aspect Ratio | 1.85:1 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 600G4 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | RGB Keyboard & Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.4 x 3.7 x 11.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American & Japanese) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 128.00 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Game Controller, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Optical Drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 Slots |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort, VGA |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form