| Management number | 209103282 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $43.98 | Model Number | 209103282 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Gain an audio edge. JBL Quantum 400 headset keeps you one step ahead with surround sound that engages you in the game and lets you anticipate every move. Designed for precision and immersion, JBL QuantumSOUND Signature helps you level up your performance for a real advantage in combat. JBL Quantum 400 also features a voice focus boom mic for clear multiplayer interactions, a game-chat balance dial, is certified for DISCORD, and compatible with TeamSpeak and more. A lightweight headband with memory foam ear cushions lets you game in comfort for hours on end. Up your game with JBL Quantum 400 headset and dominate your opponents.
| UPC | 050036369718 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | Video Game |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | JBL |
| Model Name | JBL Quantum 400 - Black |
| Style Name | JBL Quantum 400 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 9.7 Ounces |
| Sensitivity | 98 dB |
| Control Type | Noise Control |
| Manufacturer | JBL |
| Model Number | JBLQUANTUM400BLKAM |
| BuiltIn Media | Quantum 400 Headphone ,Type-C to Type-A Cable, 3.5mm Audio Cable, Windshield Foam For Microphone, Quick Start Guide, Warranty card, Safety Sheet |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Series Number | 400 |
| Cable Features | Detachable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Item Type Name | Gaming Headphone |
| Controller Type | Headphone |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Number of Items | 7 |
| Antenna Location | Gaming |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Compatible Devices | Cellphones |
| Enclosure Material | Polycarbonate (PC) |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Additional Features | Echo Cancellation, Microphone Included, Noise Cancellation, Surround Sound |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Warranty Description | 2 years |
| Age Range Description | Adult,Teen,Senior |
| Customer Package Type | Protective Packaging |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Communication, Movies and Gaming |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Global Trade Identification Number | 16925281969697 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form