| Management number | 209125410 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $91.19 | Model Number | 209125410 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: MicrosoftModel: Surface Pro 5CPU: Intel Core i5-7300U Processor, 2.6GHz up to 3.5GHz(2-core, 4-theads, 3MB)Memory: 4GB DDR4 RAMHard Drive: 128GB Solid State DriveVideo: Integrated Intel UHD 620 GraphicsOperating System: Windows 11 pro 64 Bit- multi-language supports English/Spanish/FrenchDisplay: 12.3-inch 2K (2736 x 1824) IPS Touch ScreenVideo OutPut: Mini DisplayPortWi-Fi: YesBluetooth: YesTouchscreens: YesPorts:1 x USB3.01 x Mini DisplayPort1 x 3.5 mm headphone jack1 x MicroSD XC card reader1 x Surface Connect portIncludes:Tablet PCPower Adapter/ CableDimensions: 11.5 x 7.9 x 0.33inWeight: 1.70 lbs
| UPC | 637609813580 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Silver |
| Generation | 7th Generation |
| Model Name | Microsoft Surface Pro 5 |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Microsoft |
| Model Number | i5-7300U |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-7300U |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Native Resolution | 2736x1824 |
| Compatible Devices | Surface Pro 5 Type Cover, Surface Pen, External Display |
| Hardware Interface | Bluetooth, Mini-DisplayPort, USB 3.0 |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Processor Description | Intel Core i5-7300U |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 2736x1824 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 8.5"W x 0.5"Th |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Stunning 2K Touch Display, Versatile Connectivity |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form