| Management number | 209083903 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $22.39 | Model Number | 209083903 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The latest addition to the Raspberry Pi family, the Raspberry Pi 2 Model B takes the platform to a completely new level. Combining a six fold increase in processing power and a doubling of memory capacity with complete backward compatibility with the existing Model B Plus, Raspberry Pi 2 Model B is the perfect board for professionals and hobbyists alike. The new Raspberry Pi 2 Model B is jam packed with features. With a new quad core processor and twice the memory with a massive 1GB RAM. It's a whopping 6x faster than its predecessor. The ultra-low-cost, deck-of-cards sized Linux computer has had a makeover, and it's a good one at that. Required items to get up and running are: MicroSD card, Power Supply, Keyboard, Mouse, and HDMI compatible display. Note: The Raspberry Pi 2 boards by element14/Premier Farnell are Made in China (PRC) as well as United Kingdom.
| UPC | 702658303877 640522710515 758399223097 |
|---|---|
| Brand | Raspberry Pi |
| CPU Model | Cortex A7 |
| Model Name | Raspberry Pi 2 Model B |
| Item Weight | 41 Grams |
| Manufacturer | Mann Enterprises LTD - IMPORT FOB UK |
| Model Number | 100437 |
| BuiltIn Media | MicroSD card, Power Supply, Keyboard, Mouse, HDMI compatible display |
| Mfr Part Number | 100437 |
| Processor Brand | ARM |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 0.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Operating System | Linux |
| Compatible Devices | HDMI-compatible displays, USB keyboards, mice, MicroSD cards, 5V MicroUSB power supplies, DSI CSI cameras, and 40-pin GPIO devices such as Arduino boards breadboards. |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Wireless Compability | 900 MHz Radio Frequency |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Item Dimensions L x W x H | 3"L x 4"W x 5"H |
| Global Trade Identification Number | 05055652903099, 05712505295069 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form