| Management number | 209405587 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $356.35 | Model Number | 209405587 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 840360615496 |
|---|---|
| Color | White - 3CCT |
| Theme | Industrial Modern |
| Voltage | 277 Volts |
| Wattage | 60 watts |
| Bulb Base | GX53 |
| Room Type | Warehouse, Gymnasium, Sports Arena, Industrial Area |
| Brand Name | Sunco Lighting |
| Brightness | 7700 Lumen |
| Efficiency | 40W |
| Model Name | PN24_HO-4060K |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 24.0 Count |
| Light Color | Adjustable (3 CCT: 4000K, 5000K, 6000K) |
| Shade Color | White |
| Switch Type | Slider |
| Finish Types | Powder Coated |
| Fixture Type | Non Removable |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Sunco Lighting |
| Model Number | PN24_HO-4060K |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | Housing: SPCC+PS Lens |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Warranty Type | Extended |
| Control Method | App |
| Item Type Name | Ceiling Light |
| Shade Material | Glass |
| Lighting Method | LED |
| Number of Items | 24 |
| Installation Type | Surface or Suspension Mount |
| Required Assembly | No |
| Specification Met | ETL |
| Light Fixture Form | Close to Ceiling |
| Included Components | [PARTIAL] |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Connectivity Protocol | 0-10V |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Light Sources | 24 |
| Item Dimensions L x W x H | 47.7"L x 23.7"W x 1.46"H |
| Specific Uses For Product | Indoor use only |
| Other Special Features of the Product | Selectable CCT & Wattage, Dimmable 0-10V, Damp Rated, Dustproof, Backlit, Flicker-Free, Flush or Suspension Mount, Thin Design, Commercial Grade |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form